Cylindrical Roller Bearings
Providing you the best range of fag spherical roller bearing 22209, fag spherical roller beating 22213, fag spherical roller bearing 22215, fag spherical roller bearing 22217, cylindrical roller bearing nu 1010 ml , nu 1010 xl-m1 and ntn cylindrical roller bearing/ more tham 300 mm with effective & timely delivery.
Fag Spherical Roller Bearing 22209
Approx. Price: Rs 499 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing |
| Bearing Number | 22209E1-XL, 22209E1-XL-K, 22209E1-XL-K-C3 |
| Product Brand | FAG |
| Number of Rows | Double Row |
| Cage Type | Machined Cages |
| Load type | Radial |
| Outer Diameter (mm) | 85mm |
| Material | Stainless Steel |
| Width | 23mm |
A spherical roller bearing is a rolling-element bearing that permits rotation with low friction, and permits angular misalignment. Typically these bearings support a rotating shaft in the bore of the inner ring that may be misaligned in respect to the outer ring.
Fag Spherical Roller Beating 22213
Approx. Price: Rs 499 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing |
| Bearing Number | 22213E1-XL, 22213E1-XL-K, 22213E1-XL-K-C3 |
| Width | 31mm |
| Product Brand | FAG |
| Number of Rows | Double Row |
| Cage Type | Machined Cages |
| Load type | Radial |
| Outer Diameter (mm) | 120mm |
| Material | Stainless Steel |
A spherical roller bearing is a rolling-element bearing that permits rotation with low friction, and permits angular misalignment. Typically these bearings support a rotating shaft in the bore of the inner ring that may be misaligned in respect to the outer ring.
Fag Spherical Roller Bearing 22215
Approx. Price: Rs 499 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing |
| Bearing Number | 22215E1-XL, 22215E1-XL-K, 22215E1-XL-K-C3 |
| Product Brand | FAG |
| Number of Rows | Double Row |
| Cage Type | Machined Cages |
| Load type | Radial |
| Outer Diameter (mm) | 130mm |
| Material | Stainless Steel |
| Width | 31mm |
A spherical roller bearing is a rolling-element bearing that permits rotation with low friction, and permits angular misalignment. Typically these bearings support a rotating shaft in the bore of the inner ring that may be misaligned in respect to the outer ring.
Fag Spherical Roller Bearing 22217
Approx. Price: Rs 499 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Product Brand | FAG |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing |
| Bearing Number | 22217E1-XL, 22217E1-XL-K, 22217E1-XL-K-C3 |
| Number of Rows | Double Row |
| Cage Type | Machined Cages |
| Load type | Radial |
| Outer Diameter (mm) | 150mm |
| Material | Stainless Steel |
| Width | 36mm |
A spherical roller bearing is a rolling-element bearing that permits rotation with low friction, and permits angular misalignment. Typically these bearings support a rotating shaft in the bore of the inner ring that may be misaligned in respect to the outer ring.
Cylindrical Roller Bearing NU 1010 ML , NU 1010 XL-M1
Approx. Price: Rs 1,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Bearing Number | NU 1010ML , NU 1010 XL-M1 |
| Bore Diameter (mm) | 50 |
| Outer Diameter (mm) | 80 |
| Width | 16 |
| Number Of Rows | Single Row |
| Cage Type | Machined Cages |
| Bore Type | Cylindrical |
| Load type | Radial |
| Material | Bearing Steel |
| Seal | Without Seal |
| Lubrication | Oil |
| Application | Industrial |
It is a single-row bearing with a machined metal cage and can handle high radial forces.
Additional Information:
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: 1 Day
NTN Cylindrical Roller Bearing/ More tham 300 mm
Approx. Price: Rs 499 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Bearing Type | Cylindrical Roller |
| Bore Size | 300 mm |
| Seal Type | Open |
| Cage Material | Steel |
NU216,NU217.........NU239,NU240