Roller & Spherical Bearings
Pioneers in the industry, we offer fag spherical roller beating 22212 and fag spherical roller bearing 22218 from India.
Fag Spherical Roller Beating 22212
Approx. Price: Rs 499 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Bore Size | 60 mm |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing |
| Bearing Number | 22212E1-XL, 22212E1-XL-K, 22212E1-XL-K-C3 |
| Width | 28mm |
| Product Brand | FAG |
| Number of Rows | Double Row |
| Cage Type | Machined Cages |
| Load type | Radial |
| Outer Diameter (mm) | 110mm |
| Material | Stainless Steel |
A spherical roller bearing is a rolling-element bearing that permits rotation with low friction, and permits angular misalignment. Typically these bearings support a rotating shaft in the bore of the inner ring that may be misaligned in respect to the outer ring.
Fag Spherical Roller Bearing 22218
Approx. Price: Rs 499 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing |
| Bearing Number | 22218E1-XL, 22218E1-XL-K, 22218E1-XL-K-C3 |
| Product Brand | FAG |
| Number of Rows | Double Row |
| Cage Type | Machined Cages |
| Load type | Radial |
| Material | Stainless Steel |
| Bore Size | 90 mm |
| Outer Diameter (mm) | 160mm |
| Width | 40mm |
A spherical roller bearing is a rolling-element bearing that permits rotation with low friction, and permits angular misalignment. Typically these bearings support a rotating shaft in the bore of the inner ring that may be misaligned in respect to the outer ring.