Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing |
| Bearing Number | 22206E , 22206EK , 22206E/C3 |
| Bore Size | 30 mm |
| Product Brand | SKF |
| Number of Rows | Double Row |
| Cage Type | Machined Cages |
| Load type | Radial |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
| Material | Bearing Steel |
| Width | 20 |
A spherical roller bearing is a rolling-element bearing that permits rotation with low friction, and permits angular misalignment. Typically these bearings support a rotating shaft in the bore of the inner ring that may be misaligned in respect to the outer ring.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing |
| Bearing Number | 22212E, 22212EK, 22212EK/C3 |
| Bore Size | 60 mm |
| Product Brand | SKF |
| Number of Rows | Double Row |
| Cage Type | Machined Cages |
| Load type | Radial |
| Outer Diameter (mm) | 110mm |
| Material | Bearing Steel |
| Width | 28mm |
A spherical roller bearing is a rolling-element bearing that permits rotation with low friction, and permits angular misalignment. Typically these bearings support a rotating shaft in the bore of the inner ring that may be misaligned in respect to the outer ring.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing |
| Bearing Number | 22214E, 22214EK, 22214EK/C3 |
| Bore Size | 70 mm |
| Product Brand | SKF |
| Number of Rows | Double Row |
| Cage Type | Machined Cages |
| Load type | Radial |
| Outer Diameter (mm) | 125mm |
| Material | Bearing Steel |
| Width | 31mm |
A spherical roller bearing is a rolling-element bearing that permits rotation with low friction, and permits angular misalignment. Typically these bearings support a rotating shaft in the bore of the inner ring that may be misaligned in respect to the outer ring.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing |
| Bearing Number | 22218E, 22218EK, 22218EK/C3, 22218EK/C4 |
| Product Brand | SKF |
| Number of Rows | Double Row |
| Cage Type | Machined Cages |
| Load type | Radial |
| Material | Bearing Steel |
| Bore Size | 90 mm |
| Outer Diameter (mm) | 160mm |
| Width | 40mm |
A spherical roller bearing is a rolling-element bearing that permits rotation with low friction, and permits angular misalignment. Typically these bearings support a rotating shaft in the bore of the inner ring that may be misaligned in respect to the outer ring.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing |
| Bearing Number | 22219E, 22219EK, 22219EK/C3, 22219EK/C4 |
| Product Brand | SKF |
| Number of Rows | Double Row |
| Cage Type | Machined Cages |
| Load type | Radial |
| Outer Diameter (mm) | 170mm |
| Material | Bearing Steel |
| Width | 43mm |
A spherical roller bearing is a rolling-element bearing that permits rotation with low friction, and permits angular misalignment. Typically these bearings support a rotating shaft in the bore of the inner ring that may be misaligned in respect to the outer ring.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing |
| Bearing Number | 22230CC/W33, 22230CCK/W33, 22230CCK/W33/C3, 22230CCK/W33/C4 |
| Bore Size | 150 mm |
| Product Brand | SKF |
| Number of Rows | Double Row |
| Cage Type | Machined Cages |
| Load type | Radial |
| Outer Diameter (mm) | 270mm |
| Material | Bearing Steel |
| Width | 73mm |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing |
| Bearing Number | 22232CC/W33, 22232CCK/W33, 22232CCK/C3W33, 22232CCK/C4W33 |
| Product Brand | SKF |
| Number of Rows | Double Row |
| Cage Type | Machined Cages |
| Load type | Radial |
| Outer Diameter (mm) | 290mm |
| Material | Bearing Steel |
| Bore Size | 160 mm |
| Width | 80mm |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing |
| Bearing Number | 22236CC/W33, 22236CCK/W33, 22236CCK/C3W33, 22236CCK/C4W33 |
| Bore Size | 180 mm |
| Product Brand | SKF |
| Number of Rows | Double Row |
| Cage Type | Machined Cages |
| Load type | Radial |
| Outer Diameter (mm) | 320mm |
| Material | Bearing Steel |
| Width | 86mm |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing |
| Bearing Number | 22238CC/W33, 22238CCK/W33, 22238CCK/C3W33, 22238CCK/C4W33 |
| Product Brand | SKF |
| Number of Rows | Double Row |
| Cage Type | Machined Cages |
| Load type | Radial |
| Outer Diameter (mm) | 340mm |
| Material | Bearing Steel |
| Width | 92mm |
Product Details:
| Type | Roller Bearing |
| Bore Size | 10 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Bore Size | 20 mm |
| Type | Roller Bearing |
| Packaging Type | Box |
| Corrosion Resistance | Yes |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Inner Diameter | 10 mm |
| Outer Diameter | up to 10 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Carton Box |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Spherical roller bearings can accommodate heavy loads in both directions. They are self-aligning and accommodate misalignment and shaft deflections, with virtually no increase in friction or temperature. The design includes features to facilitate relubrication.
Product Details:
| Material | Bearing Steel |
| Thickness | 20mm |
| Type | Shaft Bearing |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Precision Bearing |
Product Details:
| Bearing Material | Carbon Steel |
| Design Type | Radial |
| Sealing Type | Sealed |
| Movement Type | Radial |
| Usage/Application | Industrial |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing |
| Bearing Number | 22211E1-XL, 22211E1-XL-K, 22211E1-XL-K-C3 |
| Product Brand | FAG |
| Number of Rows | Double Row |
| Cage Type | Machined Cages |
| Load type | Radial |
| Outer Diameter (mm) | 100mm |
| Material | Stainless Steel |
| Width | 25mm |
Product Details:
| Bore Type | Cylindrical |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Industrial |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| condition | new |
We “Precision Bearing Hub” Dealer And Stockist of an extensive array of Spherical Roller Bearing, Fag Bearing 6308 2Z, Plain Shaft Bearing, Double Row Tapered Roller Bearings, Skf Taper Roller Bearing etc.