Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing |
| Bearing Number | 22209E, 22209EK, 22209EK/C3 |
| Product Brand | SKF |
| Number of Rows | Double Row |
| Cage Type | Machined Cages |
| Load type | Radial |
| Outer Diameter (mm) | 85MM |
| Material | Bearing Steel |
| Width | 23MM |
A spherical roller bearing is a rolling-element bearing that permits rotation with low friction, and permits angular misalignment. Typically these bearings support a rotating shaft in the bore of the inner ring that may be misaligned in respect to the outer ring.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Stainless Steel |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearings |
| Number Of Rows | Double Row |
| Condition | New |
| Minimum Order Quantity | 1 |
A spherical roller bearing is a rolling-element bearing that permits rotation with low friction, and permits angular misalignment. Typically these bearings support a rotating shaft in the bore of the inner ring that may be misaligned in respect to the outer ring.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing |
| Bearing Number | 22215E, 22215EK, 22215EK/C3 |
| Product Brand | SKF |
| Number of Rows | Double Row |
| Cage Type | Machined Cages |
| Load type | Radial |
| Outer Diameter (mm) | 130mm |
| Material | Bearing Steel |
| Width | 31mm |
A spherical roller bearing is a rolling-element bearing that permits rotation with low friction, and permits angular misalignment. Typically these bearings support a rotating shaft in the bore of the inner ring that may be misaligned in respect to the outer ring.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing |
| Bearing Number | 22216E, 22216EK, 22216EK/C3, 22216EK/C4 |
| Product Brand | SKF |
| Number of Rows | Double Row |
| Cage Type | Machined Cages |
| Load type | Radial |
| Material | Bearing Steel |
| Width | 33mm |
| Bore Size | 80 mm |
| Outer Diameter (mm) | 140mm |
A spherical roller bearing is a rolling-element bearing that permits rotation with low friction, and permits angular misalignment. Typically these bearings support a rotating shaft in the bore of the inner ring that may be misaligned in respect to the outer ring.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brand | SKF |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing |
| Bearing Number | 22222E, 22222EK, 22222EK/C3, 22222EK/C4 |
| Product Brand | SKF |
| Number of Rows | Double Row |
| Cage Type | Machined Cages |
| Load type | Radial |
| Outer Diameter (mm) | 200mm |
| Material | Bearing Steel |
| Width | 53 mm |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type | Roller Bearing |
| Material | Stainless Steel |
| Bore Type | Cylindrical |
| Application | Industrial |
| Minimum Order Quantity | 1 |
A spherical roller bearing is a rolling-element bearing that permits rotation with low friction, and permits angular misalignment. Typically these bearings support a rotating shaft in the bore of the inner ring that may be misaligned in respect to the outer ring.