Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Product Brand | SKF |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing |
| Bearing Number | 22210E, 22210EK, 22210EK/C3 |
| Number of Rows | Double Row |
| Cage Type | Machined Cages |
| Load type | Radial |
| Material | Bearing Steel |
| Width | 23 |
| Bore Size | 50 mm |
| Outer Diameter (mm) | 90mm |
A spherical roller bearing is a rolling-element bearing that permits rotation with low friction, and permits angular misalignment. Typically these bearings support a rotating shaft in the bore of the inner ring that may be misaligned in respect to the outer ring.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing |
| Bearing Number | 22217E, 22217EK, 22217EK/C3, 22217EK/C4 |
| Product Brand | SKF |
| Number of Rows | Double Row |
| Cage Type | Machined Cages |
| Load type | Radial |
| Outer Diameter (mm) | 15mm |
| Material | Bearing Steel |
| Width | 36mm |
A spherical roller bearing is a rolling-element bearing that permits rotation with low friction, and permits angular misalignment. Typically these bearings support a rotating shaft in the bore of the inner ring that may be misaligned in respect to the outer ring.
Product Details:
| Bearing Number | 6409 ZZ C3 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Delivery Time | BASED ON LOCATION |
| LOCATION | CHENNAI |
| CONDITION | NEW |